Lokma

Lokma

Lokma

Un, tuz, maya ve birazcık şeker ile oluşturulan hamur sıvı yağda yani Ayçiçek yağında kızartılıp üstüne şekerle hazırlanan şerbet dökülür ve leziz bir lokma tatlısı ortaya çıkmış olur.

Kimi yazarlara ve tarihçilere göre bir yudum anlamına gelmekte ve on üçüncü yüzyılda Arap toplumlarında sıkça görülmektedir.

Lokma Çeşitleri

Yapıldığı her bölgeye göre farklı ikram edilme şekilleri ortaya çıkmıştır. Evlerde yapılan tatlının üstüne tarçın, ceviz, fındık , fıstık, Hindistan cevizi gibi pastacılıkta da kullanılan malzemeler ilave edilebilmektedir.

Lokma tatlısı ülkemizde ya küre şeklinde ki buna saray lokması denmekte ya da ortası delik halka şeklinde olmaktadır.

Hemen hemen aynı malzemeler kullanılarak imal edilen ve tırtıklı bir şekle sahip olanına tulumba tatlısı ismi verilmektedir.

Küre şeklindeki saray lokması ismi üzerinde Osmanlı sarayında üretilen ve de tüketilen bir tatlıdır. 

Osmanlı sarayında üretilmesine rağmen maliyetinin ucuz olmasından dolayı kısa sürede halk arasında da oldukça popüler olmuş ve bugünlere kadar gelmiştir.

Lokma Hizmeti

Lokma ülkemizde özellikle İzmir ilinde çok sevilen bir tatlı olmasına rağmen son zamanlarda hayır işleri için bütün yurtta lokma tatlısı dökümü ve dağıtımı yaygınlaşmaya başlamıştır.

Lokma

Oldukça hafif ve lezzetli olması bu kadar hızlı yaygınlaşmasında önemli bir etkendir.

Ayrıca bu işi yapan Ankara lokma firmaların sayısındaki artış da lokma dağıtımının yaygınlaşmasını hızlandırmıştır.
Yurdumuzda nişan, düğün, sünnet düğünü, cenaze evlerinde gelen misafirlere bir şeyler ikram etme geleneği çok eskilere dayanmaktadır.Ankara lokmacı ekibi bu geleneği sürdürmektedir.

Özellikle sünnet toplantılarında lokma dağıtılması çok eskilere dayanan bir gelenektir. Son zamanlarda iş yeri açılışlarında lokma dağıtmak da yeni bir gelenek olarak tarihteki yerini almaktadır. Ankara lokma fiyatı uygulamamızda ucuz, hesaplı, sağlıklı ve lezzetli bir tatlı dağıtmak ve insanların hayır dualarını almak için lokmadan daha iyi bir seçenek düşünemiyoruz.

Lokma