Ankara Saray Lokma

Ankara Saray Lokma

Osmanlı saray mutfağı çok geniş bir menüye sahip olması ile bilinirdi. Osmanlı sultanlarına sürekli olarak değişik bir şeyler sunma isteği saray mutfağının sınırlarının zorlanmasını getirmiştir.

Ankara saray lokma

Bu duruma örnek olarak lokma tatlısının şekli ile oynamaya gidilerek küre şeklinde bir tatlı sunumu yapılmıştır.

Saray lokması gerek hafif olması gerekse de lezzetinin yerinde olması sebebi ile çok beğenilmiştir. Ankara saray lokma tatlısı yapımı kolay gibi gözüken ama çok dikkatli olunması gereken bir tatlı çeşididir. İyi bir ustadan eğitim almadıysanız çuvallamanız kaçınılmazdır.

Saray Lokma Ankara

İyi bir saray lokma Ankara tatlısı yapmak için ilk olarak iyi bir usta olmanız gerektiğinden bahsettik daha sonra ise kaliteli malzeme kullanmak gereklidir. Gereken oranlarda karıştırıldıktan sonra iyi bir lokma olmaması için bir neden kalmıyor.

Ankara saray lokma

Piyasa da yapılan ve de dağıtılan lokmaların en büyük eksikliği şerbetinin az olmasıdır. Pek çok firma üç kuruş fazla kazanmak için şekerden çalmakta bu da tatlının tadını kaçırmaktadır. Bu saray lokma Ankara tatlısı da gerçekten yenmemektedir.

Oysa adı üstünde tatlı yapılmaktadır ve şerbeti de kararınca olmalıdır. Şekeri ne az nede fazla olmalıdır. 

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da hamurun iyi bir şekilde kızartılması gerekmektedir. Aynı şekilde ne az kızartılmalı ne de fazla kızartılarak yanması sağlanmamalıdır. Pişen hamur yağın yüzyine çıktıktan kısa bir süre sonra alınmalıdır. Daha sonrasında da şerbetle kavuşturularak süreç tamamlanmış olunur.

Ankara Saray Lokma Dökümü

Pek çok tatlı için yapmak, imal etmek, üretmek gibi deyimler kullanılırken saray lokma için dökmek deyiminin kullanılması hamurun kızgın yağa kavuşma anını en iyi anlatan deyim olduğu içindir.

Eskiye oranla yeni ve modern makinalarla el değmeden hazırlanan hamur gene makineler vasıtası ile el değmeden kızgın yağın içerisine atılmaktadır. Bu da ister istemez üst düzeyde bir hijyen sağlamaktadır. 

İzmir'de çokça başvurulan lokma dağıtımı artık başkent te de sıkça görülmeye başlanmıştır. Ankara saray lokma dökümünü ve dağıtımını birini sınıf malzemler ile istediğiniz her yerde gerçekleştiriyoruz.

Her çeşit hayır işlerinizde, iş yeri açılışlarınızda, sünnet törenlerinizde, nişan törenlerinizde başkalarının hayır dualarını almak ve  paylaşımlarınızı arttırmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. 
Biz Ankara saray lokma dökümü işini kaç kişilik ve de nerede olduğuna bakmaksızın birinci sınıf malzeme ile en ekonomik bir şekilde gerçekleştirmekteyiz.