Ankara Saray Lokma

Ankara Saray Lokma

Ankara saray lokma

Ankara saray lokma fındık şeklinde içi dolu olan lokma tatlısıdır. Tabi isminden de anlaşılacağı gibi saray geçmişi olan tatlıdır.

Daha doğrusu lokma tatlısı Osmanlı mutfağına girdiğinde saray kültüründen hali ile etkilenmiş şekil değişikliğine uğramıştır.

Yuvarlak olan tatlı küre şekline dönüşerek bilinen Ankara saray lokması zamanla ortaya çıkmıştır.

Yapımı çok kolay gibi görünse de kıvam tutturması hayli zor olan tatlı türlerinden biridir saray lokma.

Saray Lokma Ankara

İyi bir saray lokma Ankara tatlısı yapmak için ilk olarak iyi bir usta olmanız gerektiğinden bahsettik daha sonra ise kaliteli malzeme kullanmak gereklidir.

Gereken oranlarda karıştırıldıktan sonra iyi bir lokma olmaması için bir neden kalmıyor.

Ankara saray lokma

Saray lokma Ankara hizmetinde iyi bir usta çalışmıyorsa ortaya çıkan lokma değil tatlı hamur yığını olur.

Malzeme seçimini iyi yapan, yoğurduğu hamurun suyunu, tuzunu, kıvamını bilen, mayalanma süresini tam uygulayanlar bu işte istenilen saray lokma tatlısı kıvamına yanaşabilir.

Zira Ankara saray lokma yapımında mayalı hamurun küre şekli verilerek kızartılması özel bir zamanlama ister.

Nedir bu zamanlama kızaracak, nar gibi olacak fakat asla sertleşmeyecek. Ağızda dağılan kıvam olacaktır.

Tüketilen şey tatsız tuzsuz ya da şeker yığını olmaması için de şerbetin hazırlanması ve lokmanın tatlandırılması da özel kıvam ustalığı ister.

Bizin saray lokma ustalarız elbette hataları sevapları ama en çok da yılmadan usanmadan emek ve çabaları ile kendilerini kanıtladılar.

Ankara Saray Lokma Dökümü

Pek çok tatlı için yapmak, imal etmek, üretmek gibi deyimler kullanılırken saray lokma için dökmek deyiminin kullanılması hamurun kızgın yağa kavuşma anını en iyi anlatan deyim olduğu içindir.

Eskiye oranla yeni ve modern makinalarla el değmeden hazırlanan hamur gene makineler vasıtası ile el değmeden kızgın yağın içerisine atılmaktadır.

Bu da ister istemez üst düzeyde bir hijyen sağlamaktadır. 

İzmir'de çokça başvurulan lokma dağıtımı artık başkent te de sıkça görülmeye başlanmıştır. Ankara saray lokma dökümünü ve dağıtımını birini sınıf malzemler ile istediğiniz her yerde gerçekleştiriyoruz.

Her çeşit hayır işlerinizde, iş yeri açılışlarınızda, sünnet törenlerinizde, nişan törenlerinizde başkalarının hayır dualarını almak ve  paylaşımlarınızı arttırmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Ankara lokma firması, Ankara lokmacı tüm ekibi ile hayrınıza destek oluyor.

Biz Ankara saray lokma dökümü işini kaç kişilik ve de nerede olduğuna bakmaksızın birinci sınıf malzeme ile en ekonomik bir şekilde gerçekleştirmekteyiz.

Ankara saray lokma